In Uncategorized

رهبری و صلح سازی راهبردی

موسسه اندیشه‌وران دوره ۴۰ ساعته رهبری را از تاریخ ۹ اپریل تا ۲۵ می ۲۰۱۷  برای ۲۰ تن از دانشجویان دانشگاه‌های کابل برگزار کرد. در این دور استادان فن رهبری از داخل و خارج از افغانستان حضور بهم رسانیده و بطور فشرده درس‌هایی را در رابطه به اساسات رهبری و رابطه آن با تامین صلح در سطح فردی و اجتماعی ارائه کردند.

یکی از استادان افتخاری این دور استاد حمید الله ناطق از انستیتیوت صلح ایالات متحده امریکا بودند. عنوان درس استاد ناطق «گذار از منازعه» بود. از نظر استاد ناطق منازعه بیشتر از هرچیزی دیگری در ساختارهای اجتماعی ریشه دارد که اگر خاستگاه‌های اجتماعی منازعه شناسایی و مهار نشود کل سیستم یک جامعه را آسیب پذیر می‌سازد. استاد ناطق برای فهم پذیر کردن این مسئله فعالیت توپ نخی را به شاگردان ارائه کرد. در این فعالیت یک نخی از توپ را اعضای گروه به انگشت شان چرخانده و توپ به شخص مقابل پرتاب می‌شود. هریک از اعضای گروه بازهم یک نخی از توپ را گرفته و آنرا به شخص مقابل پرتاب می‌کند. در نتیجه یک شبکه ای از تارهای درهم تنیده شکل می‌گیرد. حال از اعضای گروه خواسته می‌شود که هر شخص نخ های که در انگشتان شان گره خورده را به سمت خود بِکَشَند. در نتیجه، کل اعضای گروه دچار آشفتگی و ناراحتی می‌شوند.

11

یکی از اعضای گروه برداشت اش را از این فعالیت اینگونه بیان کرد:

»من آموختم که همه در سطح فامیل، اجتماع، جامعه، کشور، منطقه و در سطح جهانی باهم وابسته هستیم. در صورت وجود تنش در هریک از این بخش‌ها همه سیستم بطور منفی آسیب می‌بیند. در وضعیت منازعه و آشفتگی اجتماعی هیچ برنده ای وجود ندارد.»

این فعالیت ممثل خوبی از ساختار‌ها و مناسبات اجتماعی جامعه می‌باشد. در صورتیکه یک بخشی از جامعه صدمه ببیند همه بخش‌های جامعه متاثر می‌شود.

روش‌های تدریس در این دور شامل استفاده از پریزنتیشن برای ارائه ایده‌های نو، بحث‌های گروهی، طوفان فکری، سوال و جواب، مدیتیشن، همدلی، خودهمدلی، ایفای نقش، ارائه مطالعات موردی، ریفلیکشن یا نوشتن بازخورد توسط اشتراک کنندگان و همچنان انجام پروژه خدماتی می‌شدند.

در کنار استاد ناطق، نقیب الله سالارزی معین اداری و مالی شهر داری کابل که تحصیلات خویش را در امریکا با بورسیه فولبرایت به پایان رسانیده نیز در این دور درس‌هایی را تسهیل کردند. سالارزی ممثل خوبی از نسل جدید افغانستان است که با توانایی و دانش خویش نقش‌های رهبری را در جامعه بعهده گرفته است. ایشان مدل رهبری خدمت گزار را به شاگردان معرفی کرده و رهبری را با عناصر مثل نفوذ و خدمت به اشتراک کنندگان تعریف کردند.

مایکل دافنی مشاور رهبریت، کوچ و سخنران عامه در امریکا نیز درسی را تحت عنوان «ارزش‌ها و نفوذ» ارایه کردند. دافنی شرکت‌های بزرگ امریکایی را در بخش رهبری و مدیریت مشاوره می‌دهد.

IMG_2814

اشخاصی چون دافنی، سالارزی و سایرا اشخصای که خود عملا عهده دار نقش های رهبری در جامعه هستند می‌توانند منبع خوبی برای انگیزش و یادگیری برای شاگردان جوان اشتراک کننده باشند.

در ختم دور شاگردان به چهار گروه مختلف تقسیم شدند. هرگروه ۵۰ دالر بودجه داشتند تا یک فعالیت اجتماعی را برای خدمت به جامعه عملا اجرا کنند.

گروه «الف» برای اطفال کارگر برنامه ای را تحت عنوان «دستان مهربان» اجرا کردند. این برنامه شامل موسیقی، تئاتر، مسابقه نقاشی، سرگرمی و جوک و قصه‌های زندگی می‌شد.

New Picture (1)

گروه «ب» برنامه‌ای را برای فرهنگ کتاب خوانی و مهارت های خوب خواندن به شاگردان یکی از مکاتب خصوصی کابل اجرا کردند.

گروه «ج» درس «دورنما» را به شاگردان یکی از مکاتب خصوصی در منطقه دشت برچی ارائه کردند. استاد گروه از شاگردان خواستند چشم‌های شان را ببندند و آینده را در ذهن شان متجسم کنند. بعد از چند دقیقه ای، از شاگردان خواستند تا چشم‌های شان را باز کرده و آنچه را در ذهن شان تجسم کرده بودند را روی کاغذ نقاشی کنند. چراغ علی کلمه «صلح» را همراه با سیب و گل، روی کاغذ نقاشی کرده است. این تصویر گویای آرمان آینده چراغ علی است که می‌خواهد در کشورش صلح باشد. میوه هم نماد نان و گل هم نماد آرامش است.

New Picture

گروه «د» برنامه‌ای آگاهی دهی در مورد آسیب‌های استفاده از مواد مخدر را به شاگران یکی از مکاتب ارائه کردند. در کنار آن مستند «چاه رایان» را به اطفال آن مکتب به نمایش گذاشتند. این ویدیوی کوتاه در مورد رویای یک طفل کانادایی می‌باشد. رایان طفل شش هفت ساله ای است که در مکتب از استادش در مورد محرومیت اطفال افریقا از دسترسی به آب آشامیدنی آگاه می‌شود. رایان با سوال غافل گیرکننده از استادش می‌پرسد، کندن یک چاه در افریقا چند هزینه دارد؟ استاد رایان از این سوال شوکه شده و ادامه داستان در مورد دنبال کردن این رویای رایان است که چطور موفق می‌شود چاهی را برای اطفال محروم یوگاندا حفر نماید.

با اجرای این پروژهای عملی اشتراک کنندگان دور عملا در موقعیت رهبری قرار گرفتند تا درس‌های نظری را که در صنف آموخته بودند را در یک سناریویی واقعی تمرین کنند. مثلا کارگروهی، برنامه ریزی، رهبری گروه، هماهنگی بین اعضای گروه، مدیریت منابع و غیره همه درس‌های عملی بودند که اشتراک کنندگان این دور آنرا آموختند.

اعضای گروه بتاریخ ۲۵ ماه می تصدیق نامه فراغت شان بعد از ارائه گزارش پروژه خدماتی شان بدست آوردند. قابل یادآوری است که صنف خزانی رهبری اندیشه‌وران نیز در اوایل خزان امسال برگزار خواهد شد.

Leave a Reply

Send Us Message

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>